Wygodna kuchnia dla seniorów i osób niepełnosprawnych
Osoba niepełnosprawna powinna mieć możliwość wykonania w kuchni wszystkich czynności, np. ugotowania czy umycia naczyń. W kuchniach w domach rodziców czy dziadków warto zlikwidować wszelkie przeszkody i wprowadzić zmiany, które ułatwią codzienne czynności. Czym więc kuchnia dla osób niepełnosprawnych ruchowo ma się różnić od „zwykłej”? Jak urządzić wygodną kuchnię dla seniora?
W przypadku projektowania kuchni dla osób starszych oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich od wielkości jej powierzchni ważniejsze staje się to, żeby urządzić ją ergonomicznie. Liczy się łatwość poruszania się, wygoda wykonywania codziennych czynności, utrzymywania porządku, bezpieczeństwo.
Idealna kuchnia dla starszej osoby powinna być wygodna, jasna i na tyle duża, aby zmieścił się w niej bez problemu wygodny stół. Pamiętajmy, że przenoszenie posiłków z kuchni do drugiego pomieszczenia może się okazać niewygodne. Dobrze jest stworzyć przytulny wystrój, uprzyjemniający powolne przygotowywanie posiłków i zaaranżować kuchnię jako miejsce, w którym przebywa się nie tylko po to, aby ugotować obiad, ale także odpoczywa i relaksuje nad filiżanką kawy.